Małe dzieci nie znają jeszcze zasad rządzących relacjami społecznymi, mają problem z wyrażaniem uczuć, często reagują emocjonalnie i nieadekwatnie do sytuacji. Każdy chyba się spotkał z sytuacją w której maluch czegoś nie dostał więc zaczął płakać, wyć i rzucać się po podłodze i trudno było go uspokoić. Czasem jednak problemy nie wynikają jedynie z niedojrzałości dziecka, tylko są spowodowane różnymi zaburzeniami.
Kontrola nad złością
Dziecko postrzega rzeczywistość w sposób zaburzony, nie wie, jak ma się zachowywać w danej sytuacji, nie umie też powiedzieć, co czuje. Często takie zaburzenia związane są z gniewem i agresją. Maluch rzuca przedmiotami, bije kolegów i koleżanki w przedszkolu, wrzeszczy, zamiast spokojnie mówić. Starsze dzieci zaczynają przeklinać czy demolować pomieszczenie. Wszelkie próby uspokojenia ich spełzają na niczym, a czasem jeszcze bardziej ,,nakręcają” dziecko. Co można zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedni dla dzieci będzie zalecany trening kontrolowania złości. Może być on przeprowadzony przez pedagoga, psychologa, czy terapeutę. Długość jego trwania zależy od stopnia nasilenia problemów dziecka oraz częstotliwości i długości spotkań. Na przyjład jeśli dziecko może widywać psychologa tylko dwa razy w miesiącu to trening może potrwać dłużej, niż kiedy maluch chodzi na spotkania dwa razy w tygodniu.
Im szybciej rodzice zareagują, tym lepiej. Wtedy pewne zachowania nie utrwalą się u dziecka i łatwiej będzie się ich ,,pozbyć”. Na czym polega kontrola złości? Najpierw specjalista postawi diagnozę, by wiedzieć, dlaczego dziecko zachowuje się tak, a nie inaczej. Znalezienie przyczyny jest tu kluczowe. Dziecko może mieć po prostu wrodzone zaburzenia np. ze spektrum autyzmu, a może agresja pojawiła się dopiero pod wpływem agresywnego zachowania rodziców w trakcie rozwodu. Potem terapeuta będzie pokazywać dziecku pozytywne sposoby wyrażania emocji oraz metody radzenia sobie z gniewem. Zamiast rozbijać zabawki czy przewracać krzesła maluch może np. gnieść poduszkę, czy pójść pobiegać. Wszystko zależy od tego co jest przyczyną zachowania, jak ono jest nasilone i jakie jest dziecko. To z nadmiarem energii powinno właśnie iść w stronę ćwiczeń fizycznych, a to spokojne z okazjonalnymi wybuchami złości może się uspokajać np. z książką.
Trening kontrolowania złości to opcja zalecana dla dzieci, które nie potrafią wyrazić dobrze swojego gniewu
, są agresywne w stosunku do innych, czy mają zaburzenia psychiczne. Dobry terapeuta poradzi sobie z takimi zachowaniami i sprawi, że dziecko stanie się spokojniejsze i grzeczniejsze.