rower szosowy

ROZMIARY OPON ROWEROWYCH I DOPASOWANIE ICH DO OBRĘCZY

Wybór opon jest ogromny

, warto przed rozpoczęciem zakupów dobrze sprawdzić, jakie opony i obręcze posiadacie w swoim obecnym rowerze. Rozróżnić można 5 rodzajów opon rowerowych: górskie, trekkingowe i crossowe, miejskie oraz szosowe. Na bocznej ściance każdego ogumienia powinny widnieć cyfry, które pozwolą poznać rozmiar opon rowerowych. Problemem tutaj mogą być stare koła, które przez starte opony będą utrudniać odczytanie dokładnego rozmiaru. W takiej sytuacji najczęściej można obstawiać typowe rozmiary: 26 cali i 28 cali. Jeśli istnieją wątpliwości dotyczące wymiaru opon, należy posłużyć się miarką i sprawdzić. Jaki rozmiar opon dobrać do roweru?

Prawidłowe dopasowanie opon do obręczy

opona rowerowaOferty opon rowerowych zaczynają się od 10 cali i kończą na 29 calach. Opony 24 cale przeznaczone są dla nastolatków i osób o niższym wzroście. Idealnie dopasowana opona rowerowa 28 cali pasuje do większości rowerów dla osób dorosłych. Dopasowanie szerokości opony do szerokości obręczy jest bardzo ważną kwestią. Zbyt wąska opona może wpaść w obręcz – co uniemożliwi jej poprawne osadzenie, a co za tym idzie jazdę. Natomiast zbyt szeroka może trzymać się słabo lub w ogóle nie da się wpasować ją w obręcz. Problem dotyczy głównie dużych skrajności i chęci założenia bardzo wąskich opon na bardzo szerokie obręcze i na odwrót. Ważną kwestią jest również odpowiedni dobór bieżnika — wyróżniamy ich parę: opony gładkie lub prawie gładkie — tego typu opony sprawdzają się znakomicie na suchej, gładkiej nawierzchni asfaltowej. Nie nadają się jednak do jazdy w czasie deszczu, gdyż ze względu na brak bieżnika zmniejszone są opory toczenia do minimum, przez co osiąga się dużo większą prędkość jazdy. Opony terenowe – charakteryzują się wystającymi kostkami bieżnika o różnej wielkości i gęstości zastosowania. Większe, ale rzadziej rozstawione kostki sprawdzają się w terenie, natomiast mniejsze i gęściej rozstawione będą lepsze po asfalcie. Są powszechnie stosowane w rowerach górskich i przełajowych. Kolejnym są opony mieszane — te opony na środku są prawie gładkie, a po bokach mają gęsto wystające kostki. Zastosowanie mają w rowerach crossowych i trekkingowych, ale mogą być z powodzeniem używane prawie w każdym typie roweru, który nie będzie poruszać się po ekstremalnie trudnej nawierzchni. Natomiast opony z kolcami – to produkt przeznaczony dla osób, które planują poruszać się po oblodzonej lub ośnieżonej nawierzchni. Są dozwolone do użytku po drogach w Polsce, jednak ze względu na szybkie niszczenie ich

buy zithromax online

, zaleca się korzystanie wyłącznie na nawierzchni pokrytej grubą warstwą śniegu. Trzeba zaznaczyć, że rowerzyści rzadko spotykają się z sytuacją, że muszą samemu sprawdzić wielkość kół. Jeśli mierzymy wymiary opon za pomocą skali metrycznej, a chcemy poznać wynik w calach, potrzebne będzie przeliczenie jednostek. Przy własnoręcznym sprawdzaniu rozmiaru warto pamiętać o kilku rzeczach. Standard calowy dotyczy zewnętrznej średnicy koła, a ETRTO – wewnętrznej rozpiętości opony.

rower szosowyGdy już zbadamy wymiary, można będzie wybrać model, na który chcemy zmienić ogumienie. Przyda się do tego znajomość asortymentu w sklepie dla cyklistów lub kalkulator opon rowerowych, który określi ich rozmiar. Opony rowerowe to jedyne elementy, które zapewniają kontakt jednośladu z podłożem. Dlatego tak samo, jak w każdym innym pojeździe, od ich jakości i stanu zależy nasze bezpieczeństwo, komfort oraz przyjemność z jazdy.