sklep jubilerski

Rodzaje i kolory złota w jubilerstwie

Decydując się na biżuterię, warto pamiętać, aby próba złota był jak najlepsza. Kupując tanie i miękkie metale, trzeba się liczyć z tym, że nie są one najlepszą inwestycją. Czym jest próba złota? Próba złota wskazuje na zawartość czystego złota w stopie. Mówi o tym

, ile jednostek masy złota przypada na 1000 jednostek masy stopu. Samo złoto jest bardzo miękkim i plastycznym metalem, więc w celu zwiększenia jego trwałości i odporności dodaje się do złota inne metale, tzw. „domieszki”.

Jaką próbę złota więc wybrać?

złota obrączkaNajpopularniejsza jest próba 585 i to z niej głównie wykonuje się obrączki i pierścionki zaręczynowe. Złoto próby 585 charakteryzuje się dobrymi własnościami fizycznymi i dość dużą zawartością kruszcu. Biżuteria taka jest wartościowa oraz trwała. Bez wątpienia obrączka o próbie 750 jest dużo szlachetniejszym wyborem, jednak ze względu na miękkość złota może okazać się, że już po krótkim czasie użytkowania pojawią się widoczne ślady takie jak rysy czy wygięcia. W związku z tym w biżuterii próby 750 stosuje się domieszki metali zwiększające trwałość

Buy Amoxil UK

, takie jak srebro i miedź. Próba złota 333, to najniższa próba. Przez to biżuteria tej próby jest najtańsza. Ma jednak swoje zalety – jest bardzo twarda, więc wytrzymalsza niż wyroby z wyższych prób. Charakteryzuje się też niską plastycznością i szybkim śniedzeniem.

sklep jubilerskiOczywiście jeśli chodzi o wszelkie uszczerbki biżuterii to najlepszy jubiler w olsztynie będzie w stanie naprawić każdy ubytek, który pojawi się na obrączce czy łańcuszku. Jakie kolory złota wyróżniamy w jubilerstwie? Najczęściej są to wyroby ze złotem o kolorze: żółtym, białym i różowym. Na barwę biżuterii wpływ mają domieszki innych metali, które dodane są do stopu w procesie produkcyjnym. Im niższa próba, tym bardziej intensywny kolor domieszki w stopie. Najbardziej popularnym kolorem złotej biżuterii jest klasyczny kolor żółty, natomiast w ostatnich latach na popularności zyskują również kolory biały i różowy. Decydując się na zamówienie biżuterii od jubilera, warto postawić na zakup białego złota — prezentuje się elegancko i posiada wysoki kunszt wykonania. Złoto od wieków symbolizowało bogactwo, czy nawet władzę.

Czasy obecne nie zmieniły znaczenia tego cennego kruszcu. Jest ono obecne w wielu dziedzinach naszego życia, choć głównie stosuje się je w jubilerstwie. Aktualnie ze złota wyrabiana jest większość biżuterii: obrączki, zegarki, łańcuszki czy też bransoletki. Zanim jednak postawimy na zakup, sprawdźmy zawartość próby i jakoś jej wykonania.