podobrazie malarskie

Malowanie dla początkujących

Udekorowanie pomieszczenia lub obdarowanie bliskiej osoby samodzielnie namalowanym obrazem z pewnością będzie czymś wyjątkowym. Mama, wujek, czy przyjaciółka będą zadowoleni ze spersonalizowanego, wykonanego z sercem prezentu. Z kolei wnętrze zyska niesamowitego charakteru i jedynej w swoim rodzaju ozdoby.

Przygoda z malarstwem

podobrazia malarskieJednak zanim stworzy się prawdziwe dzieło sztuki to trzeba sporo trenować. Jak zacząć przygodę z malowaniem? Jak przygotować przestrzeń pracowni? Co kupić? Na początku warto właśnie wybrać sobie odpowiednią przestrzeń, w której będzie się tworzyć. Nie musi to być osobne pomieszczenie – w przypadku braku przestrzeni wystarczy choćby wydzielony kącik. Musi to być miejsce w którym nic nas nie będzie rozpraszało, a także niczego nie uszkodzimy w trakcie prac. Jeden nierozważny ruch i już plamy farby mogą zabrudzić naszą kanapę, a brudna woda rozleje się na podłogę. Plamy z farb, szczególnie olejnych, trudno schodzą. Musi to być zatem miejsce łatwe do posprzątania np. komórka, strych czy fragment pokoju dziennego. Ważne jest także dobre oświetlenie – najlepiej naturalne, lub mocne sztuczne, a także możliwość zamknięcia się lub odgrodzenia przed innymi by pracować w ciszy i spokoju. Można zainwestować w folię budowlaną do ochrony przestrzeni.

podobrazie malarskieDruga rzecz to oczywiście zakup niezbędnych akcesoriów. Dobry producent podobrazi malarskich oraz sztalug na pewno będzie miał dla nas ciekawą ofertę. Na sztaludze stawia się właśnie podobrazia, czyli drewniane ramy z naciągniętymi płótnami – bawełnianymi lub lnianymi. Do malowania potrzebne będą także pędzle, paletka (drewniana lub plastikowa), a także farby dopasowane do stylu malarskiego i naszych potrzeb. Na przykład akwarele kojarzą się z impresjonistami, zwykle mają mniejsze nasycenie barw, a do tego szybko schną. Z kolei farby olejne są bardzo gęste, mocno na pigmentowane, dłużej można nimi ,,operować” na podobraziach, zanim zaschną. Malarz-amator powinien zainwestować też w stabilny kubeczek na wodę, szmatki do czyszczenia pędzli, czy w stołek lub stolik do stawiania niezbędnych rzeczy do malowania. Sama sztaluga nie wystarczy, chyba że wybierzemy opcję plenerową, czyli rozkładaną. Po rozłożeniu mamy wtedy ,,półkę” na położenie niezbędnych akcesoriów.

Podsumowując, żeby rozpocząć przygodę z malarstwem to najpierw trzeba znaleźć dla siebie idealne, ciche miejsce do malowania, jak również kupić podobrazia, farby, czy pędzle w różnych rozmiarach. Wtedy można zacząć myśleć nad tematem obrazów i rozpocząć pierwsze próby malowania.