srebrna biżuteria

Kto powinien wybierać srebrną biżuterię?

Biżuteria to niezwykle kobiecy dodatek. Błyszczące kolczyki czy geometryczny wisiorek podkreślą nasz niepowtarzalny styl i dodadzą klasy. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny egzemplarz, stajemy przed wyborem – biżuteria złota czy srebrna? Obydwa metale należą do grona szlachetnych i są bardzo popularne, jeśli chodzi o produkcję biżuterii.

Uniwersalna biżuteria ze srebra

srebrna biżuteriaWybór odpowiedniego dla nas kruszcu będzie uzależniony przede wszystkim naszymi preferencjami i gustem. Jeśli jednak chcielibyśmy dokonać wyboru, opierając się na poradach profesjonalistów, warto zwrócić uwagę na typ urody, który reprezentujemy. Biżuteria złota najlepiej sprawdzi się u kobiet o ciepłym typie urody, czyli wiosny i jesieni. Takie Panie zwykle mają jasną cerę z żółtymi tonami, jasne lub rude włosy ze słonecznymi refleksami oraz zielone lub jasnobrązowe oczy. Analizę kolorystyczną określa się również na podstawie koloru żył, które w przypadku ciepłej urody mają zielonkawe zabarwienie. Pamiętajmy jednak o tym, aby sprawdzanie odbywało się w naturalnym, dziennym świetle, gdyż sztuczne oświetlenie zakłóca prawidłową ocenę. Z kolei srebrna biżuteria jest dużo bardziej uniwersalna, choć najlepiej podkreśli chłodne typy urody, takie jak lato i zima. Panie w tym typie mają bardzo jasną, porcelanową cerę z różowymi tonami, popielate lub czarne włosy oraz zielone, piwne lub ciemne oczy. Żyły przy tym typie karnacji mają niebieskawy odcień. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby również kobiety o ciepłym typie urody korzystały z tego typu biżuterii.

srebrna biżuteriaJeśli zależy nam na promiennym wyglądzie, wybierzmy po prostu biżuterię srebrną z elementami na przykład w postaci kamieni o pomarańczowym, czerwonym lub żółtym zabarwieniu. Srebro ma tą niezaprzeczalną zaletę, że jest zdecydowanie bardziej popularne w przemyśle jubilerskim, łatwiej się czyści i ma charakterystyczny połysk. Ponadto cena tego kruszcu jest zdecydowanie niższa w porównaniu ze złotem. Kolczyki czy naszyjnik wykonany ze srebra to wydatek zaczynający się od kilkudziesięciu złotych, natomiast wszystko zależne jest od rodzaju srebra. Cena srebra rodowanego jest wyższa, natomiast jego zaletą jest wolniejsze utlenianie się, co powoduje znacznie dłuższą trwałość. Koszt takiej biżuterii zależy również od tak zwanej próby. Jest to oznaczenie, mówiące o ilości czystego kruszcu w stopie, z którego powstała dana ozdoba, bowiem samo srebro jest metalem zbyt miękkim, aby samodzielnie tworzyło biżuterię.

Pamiętajmy również o tym, aby bez względu na to, czy biżuteria wykonana została ze srebra czy ze złota, regularnie ją czyścić i przechowywać w odpowiednich warunkach, nie narażając jej na wahania temperatur czy działanie wilgoci. Wówczas będziemy cieszyć się zadowalającym wyglądem biżuterii zdecydowanie dłużej.