Jak wygląda profesjonalna sesja zdjęciowa?

Wiele osób lubi wykorzystywać swój smartphone do robienia zdjęć. Fotografujemy znajomych na imprezach, odwiedzane przez nas miejsca, zabytki architektury, czy wreszcie robimy sobie selfie. Coraz to lepsza rozdzielczość aparatów w telefonach pozwala na robienie ładnych zdjęć, a także ich podstawową obróbkę.

Jak zrobić idealną sesję?

Zdjęcia można przesłać mailem czy wstawić na portale społecznościowe. Jednak nadal będzie to jedynie amatorska fotografia, nie zaś profesjonalna. Pozwoli uchwycić dany moment, bez zwracania uwagi na techniczne parametry zdjęcia. Ten sam obiekt, osobę, czy produkt można w końcu sfotografować w różny sposób. Dlatego też modelki, przedsiębiorcy, czy pary młode wiedzą, że profesjonalna sesja zdjęciowa w Rzeszowie to coś, w co warto zainwestować. Jak wygląda taka sesja i czym różni się od amatorskich prób fotograficznych? Na pewno efekt końcowy będzie zupełnie inny. Robiąc zdjęcia telefonem raczej mało osób zastanawia się nad odpowiednim światłem, kadrowaniem, czy ogniskową. Doświadczony fotograf będzie wiedział jak dopasować parametry techniczne aparatu do danej sesji, jak również będzie umiał dać wskazówki modelom jak się ustawić. W przypadku zdjęć produktowych często sam zajmuje się wszelkimi ustawieniami kompozycji. Raz ważny jest detal, a reszta może być rozmyta, raz trzeba postawić na szeroki kadr, a innym razem na mocno okrojoną stylistykę.

Dobry fotograf będzie potem także obrabiał zdjęcia. Nie tylko je przycinał, czy rozjaśniał, ale zadba także o ostrość, usunie z kadru zbędne rzeczy, dosyci kolory, czy zmieni wszystko na obraz monochromatyczny. Najlepszy program do obróbki zdjęć daje nieograniczone możliwości, jeśli wie się jak go używać. Znani fotografowie często zatrudniają asystentów, którzy pomagają im w wykonaniu sesji. Asystent może przynosić sprzęt fotograficzny, ustawiać reflektory, nastawiać wiatraki. Na pewno taka osoba bardzo się przydaje i przyspiesza wykonanie sesji zdjęciowej. To także dobra nauka, bo pozwala na podpatrywanie fotografa przy pracy, dlatego wielu przyszłych fotografów zaczynało właśnie od posady asystenta.

Wykonanie profesjonalnej sesji zdjęciowej wymaga wiele czasu, odpowiedniego sprzętu, jak również dobrej relacji na linii fotograf-model, czy fotograf-przedstawiciel firmy. Jeśli zatem ktoś chciałby mieć piękne zdjęcia ślubne, zdjęcia do portfolio modelingowego, czy zdjęcia produktów do sklepu internetowego to na pewno nie może się ograniczać do zwyczajnych zdjęć, które robi każdy, tylko musi skontaktować się z fachowcem.