Jak pielęgnować torebki zamszowe?

Torebki ze skóry naturalnej cieszą się dużą popularnością wśród kobiet. Są szczególnie cenione ze względu nie tylko na elegancki wygląd i klasę, ale także przez wzgląd na uniwersalność produktu i jego niezwykłą trwałość. Choć jest to inwestycja kosztowna, na którą musimy przeznaczyć zdecydowanie większą kwotę niż na torebkę z tworzywa sztucznego, to jednak dodatki wykonane ze skóry mogą wyglądać jak nowe nawet po kilku latach codziennego użytkowania.

Delikatne i ładne torebki

torebki zamszoweJednak aby cieszyć się nieskazitelnym wyglądem torebki przez tak długi czas, należy poświęcić co jakiś czas chwilę na jej odpowiednią pielęgnację. Pierwszym krokiem, który jest niezależny od rodzaju skóry, będzie opróżnienie torebki. Umożliwi to nie tylko prawidłowe oczyszczenie, ale także pozwoli przejrzeć zawartość i pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów, które bardzo często zalegają w naszej torebce. Jeśli posiadamy torebkę ze skóry lakierowanej, wówczas pielęgnacja jest bardzo prosta – wystarczy torebkę przetrzeć wilgotną ściereczką, nasączoną w specjalnym preparacie lub w przygotowanej w domowym zaciszu mieszance wody z octem. Jeśli na powierzchni torebki występują trudne do usunięcia tłuste plamy organiczne, wówczas świetnym rozwiązaniem jest sok z cebuli, który wcieramy delikatnie w zabrudzone miejsce. Po takim oczyszczeniu należy skórę odpowiednio natłuścić i gotowe. Natomiast w przypadku, kiedy posiadamy w swojej kolekcji eleganckie torebki zamszowe, sprawa jest odrobinę bardziej skomplikowana, bowiem materiał ten jest niezwykle wdzięczny i świetnie się prezentuje, jednak jest przy tym bardzo delikatny i podatny na uszkodzenia.

torebki zamszoweJako że zamsz jest materiałem bardzo chłonnym, do jego czyszczenia nigdy nie należy używać wody. Przy usuwaniu codziennych zabrudzeń pomoże nam szczotka wykonana z miękkiego włosia lub gumy, którą powinniśmy na bieżąco przeczesywać zamszową powierzchnię. Jeśli nie dysponujemy specjalnym narzędziem do czyszczenia zamszu, możemy zastąpić go gumką od ołówka lub w wyjątkowych sytuacjach papierem ściernym. Z kolei kiedy doszło do silnego zabrudzenia tłustą substancją i pojawiła się plama, wówczas połóżmy torebkę na płasko i obficie posypmy plamę talkiem, po czym zostawmy to na dłuższy czas – najlepiej na całą noc. Rano musimy strzepać proszek i dokładnie wyszczotkować powierzchnię torebki. Plama powinna zniknąć. Jeśli zabieg się nie powiódł i zabrudzenie nadal jest widoczne, nie pozostaje nam nic innego, jak skorzystać z pomocy profesjonalnej pralni.

Torebki wykonane ze skór naturalnych są bardzo cenione przez kobiety. Zwłaszcza torebki zamszowe są bardzo urokliwe i urzekają swoją elegancją, jednak delikatność materiału sprawia, że musimy szczególnie o nie zadbać, aby cieszyć się ich dobrym wyglądem przez długi czas.