perły naszyjniki

Historia symboliki białych pereł

Perły stanowią wyjątkowo wykwintną biżuterię, co do czego nikt prawdopodobnie nie ma najmniejszych wątpliwości. Niegdyś postrzegane były wyłącznie jako atrybuty królewskie, lecz z biegiem lat zaczęto je także sprzedawać w dobrych sklepach z biżuterią. Są ozdobami wyjątkowo eleganckimi, które idealnie pasują do wyjściowych strojów kobiet ceniących sobie klasę oraz styl. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz historia symboliki pereł jest jednak bardzo odległa.

Od kiedy ludzkość zna białe perły?

białe perły - naszyjnikiPerły są ozdobami, które zaczęto wykorzystywać na długo przed szlifowanymi kamieniami. Przyozdabiały one bogate stroje królewskie, wiązano je z licznymi legendami o piratach, poławiaczami pereł, a także poszukiwaczami skarbów – krótko mówiąc – zostały mocno zakorzenione w ludzkiej tradycji. Wcześniej pozyskiwano je w sposób niehumanitarny, lecz zostało to zmienione, gdyż obecnie produkcja odbywa się na specjalnych farmach hodowlanych. Ich piękno jest naturalne bez żadnej obróbki i właśnie z tego względu wiele cywilizacji obrało je sobie za synonim wzoru do naśladowania pod względem estetyki. W mitologii greckiej można znaleźć zapiski mówiące o tym, że perły są łzami radości bogini Afrodyty, starożytni Egipcjanie łączyli je z Izydą, która była boginią uzdrowienia oraz życia, a Indianie ogólnie stwierdzali, iż perły są łzami wszelkich bogów.

perły naszyjnikiJak się okazuje nawet zgodnie z wiarą chrześcijańską, z pereł została wykonana Brama Niebios. Warto dodać, że bardzo powszechne okazują się perłowe dodatki, które znaleźć można na zróżnicowanych obrazach oraz innych dziełach kultury. W I wieku n.e. jeden z cesarzy Imperium Rzymskiego ograniczył możliwość ich noszenia jedynie do władców. Obecnie jednak sytuacja bardzo się zmieniła. W białe perły – naszyjniki, bransolety i wiele innych rzeczy – można zaopatrzyć się w dobrze zaopatrzonym sklepie z biżuterią. Można dzięki nim udekorować swój wystrój, podkreślając go w bardzo elegancki sposób. Perły charakteryzują się wysoką wytrzymałością, dzięki czemu będą mogły być noszone przez długi czas, a nawet służyć jako swego rodzaju pamiątka rodzinna.

Naszyjniki z pereł mogą w efektywny sposób ozdabiać szyję ich eleganckiej właścicielki. Dzięki temu podkreślą kobiece piękno, ale także świetny gust wybranych ubrań. Mogą skutecznie służyć do podkreślenia eleganckiego stroju. Warto dodać, że w historii świata były od niemalże zawsze w pewnym sensie czczone ze względu na ich charakterystyczne piękno. Wiele cywilizacji przypisywało im nadprzyrodzone właściwości, a w szczególności pojawiał się wśród nich motyw łez uronionych przez bogów.