dzwony rurowe

Czym są dzwony rurowe?

Dzwony rurowe to rodzaj instrumentu, który składa się z około 20 miedzianych rur ustawionych pionowo. Swoim wyglądem przypominają nieco klawiaturę fortepianu, jednakże wydobywający się dźwięk jest bardzo zbliżony do prawdziwych dzwonów. Instrument powstawał już od XIX wieku, a interesowali się nim głównie kompozytorzy symfoniczni.

Ogromne dzwony rurowe

dzwony ruroweDzwony rurowe miały znaleźć swoje miejsce w kościołach i stanowić alternatywę dla dużych dzwonów kościelnych. W jaki sposób gra się na tym instrumencie? Sam instrument może różnić się wielkością, choć oryginalne dzwony rurowe są wyższe od przeciętnego człowieka. Różnych rozmiarów, miedziane rury umieszczone są na stabilnej konstrukcji, a gra się na nich przy pomocy drewnianego młotka. W zależności od uderzonej rury oraz miejsca na niej – dźwięk się różni. Im rura jest krótsza, tym wydobywający się dźwięk jest wyższy. Obecnie rzadko używa się tego typu instrumentów, choć można je spotkać w zabytkowych miejscach. Dzwony rurowe standardowych rozmiarów można znaleźć też na aukcjach internetowych, jednak ich cena jest wysoka – produkt głównie dla osób kolekcjonujących tego typu zabytki. Powstały jednak inne, mniejsze modele instrumentów, na których zakup może pozwolić sobie więcej osób.

dzwony ruroweW zależności od wybranych rozmiarów cena może wahać się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy. Mniejsze rury nie wydobywają tak głośnych dźwięków, jak te oryginalne, lecz wciąż zachowują tę samą zasadę funkcjonowania. Instrument o pomniejszonych rozmiarach można spotkać między innymi w gabinetach masażu i odnowy biologicznej, a także w gabinetach psychoterapeutów i specjalistów medycyny niekonwencjonalnej. Umiejętność gry na tego typu instrumencie może działać kojąco na umysł, wprowadzić w stan odprężenia i zrelaksowania. Jednak, aby prawidłowo korzystać z dzwonów rurowych, bez względu na ich rozmiar – najlepiej jest udać się na specjalnie przygotowane warsztaty. Na nich można dowiedzieć się wiele o sposobach wykorzystania instrumentu oraz jego historii. Instrument, jakim są dzwony rurowe, nie należy do najpopularniejszych. Stosowany jest przez niewiele osób, głównie z uwagi na cenę produktu.

Oryginalne instrumenty przybierają głównie charakter zabytków, choć można je zakupić w sklepie internetowym. Dostępne są zarówno mniejsze, jak i większe rozmiary rur, co wpływa na wysokość dźwięku. Na instrumencie można ćwiczyć samodzielnie, uderzając w rury drewnianym młotkiem, jednak dużo lepszym rozwiązaniem będzie udanie się na warsztaty szkoleniowe z gry na tych dzwonach.