zabawa

Co można stworzyć przy użyciu form silikonowych?

Tworzenie czegoś z niczego jak najbardziej jest możliwe. Nie tak łatwo jest w końcu uzyskać z płynnego materiału małego dzieła sztuki. A może to wcale nie jest takie trudne? Jak się okazuje, przy posiadaniu odpowiednich narzędzi, każdy może stworzyć swoje małe dzieło sztuki.

Formy silikonowe są niezwykle uniwersalne

zabawa dzieciMożna ich używać do tworzenia dosłownie wszystkiego – od mydełek, przez figurki z masy polimerowej, aż po czekoladki. Oczywiście, jeżeli jedna forma jest używana do różnych technik, trzeba dbać o jej czystość. Czyszczenie silikonu jest jednak bardzo przyjemne – materiały, które zostają na niego nałożone, trzymają się dobrze powierzchni. Nie ma jednak problemu z tym, aby wyjąć cokolwiek z silikonowej formy. Można ją dowolnie wyginać, dzięki czemu nie trzeba sięgać po ostre narzędzia, aby wydobyć wyrób z wgłębienia. Silikon nie uszkadza się także pod wpływem niskich lub wysokich temperatur. W przypadku wyrobu własnych czekoladek, odlewy formy silikonowe można umieścić w zamrażarce nawet na kilka dni. Po wyczyszczeniu, ta sama forma może zostać umieszczona w piekarniku w celu utwardzenia masy plastycznej.

zabawaOgromną zaletą odlewów silikonowych jest różnorodność kształtów. Silikon jest znacznie prostszy w pracy z laserem, dzięki któremu pozyskuje się formy. Można wytworzyć z niego znacznie bardziej szczegółowe wzory, które po zalaniu wybraną masą odznaczą się idealnie na wyrobach. Jak wyczyścić formę silikonową? Można włożyć ją do zmywarki – zajmuje to znacznie mniej czasu. Jeżeli nie ma możliwości czekania tak długo, należy dokładnie wypłukać ją pod ciepłą, bieżącą wodą. W przypadku materiałów plastycznych, można usunąć bardziej zastygnięte plamy detergentem. Jeżeli forma służy do wyrobu słodyczy, najlepiej ograniczyć się do ciepłej wody. Tak wyczyszczoną formę można przetrzeć ręcznikiem papierowym lub odłożyć na kilka minut na rozłożoną ścierkę, aby spłynęła z niej cała woda. Formy silikonowe powinny znaleźć się w każdym domu, w którym są dzieci. Z ich użyciem można stworzyć fantazyjne ciasteczka, własne czekoladki, cukierki, a także figurki, które będą wyjątkową pamiątką dla rodzica. Dodatkowo – o ile robótki dziecięce nie wymagają wypiekania – pociechy mogą bawić się zupełnie same przy użyciu form.

Formy silikonowe są w pełni bezpieczne. Nie wymagają używania ostrych narzędzi, nie ma również takiego dużego ryzyka poparzenia się, jak przy formach metalowych. Ich uniwersalność sprawia, że można wykorzystać je na wiele różnych sposobów i stworzyć z ich pomocą wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju wyroby.