projektowanie domów

Architekt i projektowanie domów

Wiele się mówi na temat trendów w urządzaniu wnętrz. Jest wiele papierowych magazynów, blogów, stron internetowych zajmujących się tym zagadnieniem. Pokazywane są modne style, meble, dodatki. Proponowane są konkretne produkty i rozwiązania DIY, które można wykonać samodzielnie. Jednak nie tylko w kwestii wnętrz wiele się zmienia, ale także w kwestii samych domów, ich brył, wielkości i tak dalej.

Projektowanie parterowych domów

projektowanie domów Dawniej zwykle budowane były domy piętrowe o prostej konstrukcji. Taki domek przypominał klocek. Nie było tu skosów, zagłębień, czy wykuszy. Ważne było to, że nie trzeba było szukać fachowca który zbuduje skośny dach. Później ta moda ustała. Obecnie zwykle buduje się domy parterowe, opcjonalnie z poddaszem użytkowym. Takie domy mają spadziste dachu, a ich bryła może być prosta lub złożona np. z wykuszami, dobudowanymi tarasami i tak dalej. W związku z tym zmieniło się profesjonalne projektowanie domów we Wrocławiu. Teraz architekci nie zastanawiają się gdzie umieścić schody na piętro, a raczej go można zaplanować na poddaszu. Wchodzenie na piętro nie jest kłopotliwe dla młodej osoby, ale dla starszej staje się barierą nie do pokonania. W związku z tym lepsze są domy w których wszystko jest na jednym poziomie.

projektowanie domów Kolejna kwestia to taras zamiast balkonu. W domach piętrowych zwykle był przynajmniej jeden balkon. Architekt musiał wybrać gdzie on będzie, czy można z niego wyjść z jednego czy z dwóch pomieszczeń, trzeba było zaplanować jaka balustrada będzie na balkonie. Obecnie zwykle rezygnuje się z balkonu, a za to inwestuje w taras. Na tarasie można urządzać spotkania towarzyskie, grilla, czy wypoczywać na leżakach. Często taras, w przeciwieństwie do balkonu jest zadaszony, nie ma za to balustrady. Architekt musi zatem tak zaplanować dom, by można było zbudować przy nim taras. Trzecia kwestia to stolarka. Zamiast zwykłych prostokątnych okien i wąskich drzwi wiele osób decyduje się na mniej standardowe rozwiązania. Szersze drzwi ułatwiają na przykład przenoszenie mebli. Z kolei okna półłukowe czy okrągłe będą piękną ozdobą domu, sprawdzą się na poddaszu, jak również w składzikach i pralniach. Na pewno dobry architekt musi nadążać za modą i proponować swoim klientom różne projekty.

To co dawniej było modne, czyli piętrowe domy o prostej formie z balkonami obecnie jest bardzo rzadko wybierane. Klienci wolą funkcjonalne parterowe domy z tarasem. Nie mniej jednak zawsze warto mieć więcej projektów w zanadrzu bo nigdy nie wiadomo jaki klient się trafi i co jemu będzie się podobało.